درباره فرودگاه شهدای سبزوار درباره فرودگاه شهدای سبزوار

درباره فرودگاه شهداي سبزوار

***  تاریخچه فرودگاه شهدای سبزوار   ***

 

فرودگاه قدیم سبزوار در سال 1333 در زمینی به مساحت103 هکتار با باندی خاکی به بهره برداری و در سال 1345 روکش باند آسفالت گردید ، طرح اولیه فرودگاه جدید در سال 1366 مورد پیگیری قرار گرفت . در سال1373 طی توافق سازمان هواپیمایی کشوری با شهرداری سبزوار ، اراضی در فاصله 8 کیلومتری واقع در جنوب غربی شهر سبزوار با مساحت حدود 328 هکتار جهت احداث فرودگاه جدید سبزوار  اختصاص یافت .

فرودگاه سبزوار به عنوان بزرگترین فرودگاه تابعه اداره کل فرودگاههای استان خراسان رضوی در موقعیت جغرافیائی با آب و هوایی گرم و خشک می باشد. طی سال های 1373 تا 1380 باند ، ترمینال و ساختمان های برج و تاسیسات فرودگاه احداث و سیستم های کمک ناوبری در طی سال های 1376 تا 1378 توسط متخصصین شرکت فرودگاهها و ناوبری هوائی ایران  نصب و راه اندازی شد ، فرودگاه  جدید سبزوار در تاریخ 18/11/1382 افتتاح و بعد از استقرار یگان های پلیس ، سپاه و تجهیز ترمینال مسافری و کلیه قسمت های عملیاتی و فنی ، با فرود اولین پرواز مسافری در تاریخ 02/07/1383  فعالیت خود را رسماً در عرصه حمل و نقل هوایی کشور آغاز نمود. با مصوبه هیات محترم وزیران در اردیبهشت ماه 1385 فرودگاه سبزوار بعنوان مرز مجاز هوایی شناخته و اولین پرواز خارجی از مبدا سبزوار در تاریخ30/10 /1385 به مقصد کشور سوریه انجام شد . عملیات اجرایی نصب سیستم روشنایی سطوح پروازی در بهمن ماه 1388 مورد بهره برداری قرار گرفت و امکان پرواز در شب فراهم گردید.

با توجه به جمعیت و موقعیت شهرستان سبزوار به لحاظ ظرفیتهای کشاورزی ، تجاری و دانشگاهی و همجواری با  نه شهرستان ( نیشابور ، کاشمر ، اسفراین ، بردسکن ، جوین ، جغتای ، خوشاب ، داورزن و ششتمد ) و همچنین قرار گرفتن در مسیرهای مهم هوایی به عنوان کریدورهای اصلی شمال-جنوب و شرق- غرب کشور، فرودگاه سبزوار می تواند نقش بسیار موثری در پیشرفت منطقه غرب استان خراسان رضوی ایفا نماید.

با عنایت به به نزدیکی فرودگاه سبزوار به فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد و بر خورداری از آب و هوای مناسب  ، در صورت فراهم شدن زیر ساخت های لازم این فرودگاه می تواند بعنوان فرودگاه احتیاطی (پشتیبان) فرودگاه مشهد ایفاء نقش نماید.

در مرداد ماه 1399 و بر اساس موافقت مقام عالی وزارت راه و شهرسازی ، فرودگاه سبزوار مزین به نام " فرودگاه شهدای سبزوار " گردید.